< WebKészítés /> interaktív webszerkesztő tananyagok
Hibakezelés
Általános szabály a CSS nyelvben, ha egy olyan tulajdonság vagy érték kerül megadásra, mit nem értelmez a böngésző, azt figyelmen kívül fogja hagyni. Valójában ez a hibához való hozzáállás eredményezi az előre-hátra kompatibilitást a nyelv egyes verziói közt. Például a CSS 3-ban lévő új tulajdonságok értelmezve lesznek az újabb böngészőkben, a régiekben pedig mintha ott sem lenne. Szigoríthatjuk ezt a szabályt, ha vesszőt (,) teszünk a kijelölők közé. Ilyenkor kijelölési hiba esetén a teljes meghatározásblokk kihagyásra kerül, hiába van benne értelmezhető rész is. Találkozhatunk még úgynevezett kísérleti tulajdonságokkal, mik kötőjellel (-) vagy alulvonással (_) kezdődnek. Ezek egyes böngészőkben értelmezettek lehetnek, ám sosem lesznek a hivatalos CSS szabvány részei. A megkülönböztető jelölés azért szükséges, hogy egyes későbbi verziókban biztosan ne legyen definiálva más tulajdonság ugyanazzal a névvel. Meg kell említeni még itt az "at" (@) szabályt. Ennek lényege, hogy a kukac jel után a következő ;-ig tartó szakasznak nem kell követnie a szintaktikát, és ha nem felismerhető, akkor figyelmen kívül marad. Emlékezzünk az @charset
-ra. Fontos, hogy ezek csak a .css fájl elején foglalhatnak helyet. Ebből adódóan mindegyikből csak a legelső kerül értelmezésre."utf-8"
;
Sehol sem tisztázott, hogy mikor is szükséges az idézőjelek (""
) használata. Az általános szabály az, hogy CSAK akkor tegyük ki, ha olyan értéket definiálunk, ami nincs az alapértelmezett, adható értékek listáján.
Médiatípusok
Az @import
is at-szabály, mely külső stíluslap behívására alkalmas. Az url() MÉDIATÍPUSOK
;url()
és a médiatípusok listája akár el is hagyható, elég csak az URL cím leírása. A következő médiatípusokat különböztetjük meg: all
(általános) vagy braille
(tapintásos eszközök vakoknak), embossed
(dombornyomásos nyomtatók), handheld
(kézi eszközök pl. telefon), print
(lapozós formátum), projection
(kivetítők), screen
(PC-khez), speech
(felolvasókhoz), tty
(terminálokhoz, fix karakterszélesség), tv
(alcsony felbontás, rossz görgethetőség). Ezeket behíváskor adhatjuk meg vesszőkkel összefűzve, vagy HTML-ben a media
attribútummal a <style> </style>
és a <link />
esetén. Ha egy stíluslapon belül ugyanarra a kijelölőre kívánunk médiatípusok szerint más-más tulajdonságot meghatározni, akkor a következő formátum használható: @media screen { body {
.color:
black
; } }
Lapozós médiatípus esetén a @page
szabállyal úgynevezett oldaldobozt készíthetünk. Erre, és ennek lapszelektoros változataira :left, :right, :first
margót állíthatunk cm-ben, vagy lapméret %-ában. Célszerű elrejteni ilyenkor a fölösleges grafikai elemeket és jól olvasható színűre állítani a szöveget és hátteret. Oldaltöréseket a megjelenítő is és a mi is definiálhatunk. A page-break-before:
(oldaltörés előtte) és page-break-after:
(oldaltörés utána) értékei lehetnek: always
(mindíg), left
(balra töri), right
(jobbra töri), avoid
(sose) vagy auto
. A page-break-inside:
(oldaltörés benne) pedig avoid
/ auto
. Ezek mind blokk-szerű elemekre vonatkoznak. Elemeken belüli töréseket az orphans:
(bekezdés minimális sorszáma az oldal tetjén) és windows:
(bekezdés minimális sorszáma az oldal alján) generálnak. Az ő értékük tetszőleges egész szám lehet. Alapértékük 2.
Az XML és a CSS kapcsolata
A CSS minden strukturált dokumentum-formátummal alkalmazható, így az XML-lel is. Az XML jobban függ a stíluslapoktól, mint a HTML, mert itt a fejlesztő saját elemeket hozhat létre, melyről a böngésző nem fogja tudni, hogy jelenítse meg. Lássunk egy példát az XML-es oldalfelépítésre:
<?xml
version
="1.0"
encoding
="UTF-8"
?>
<?xml-stylesheet
type
="text/css"
href
="cikkek.css"
?>
<cikk>
<cim>
példa </cim>
<szerzo>
én </szerzo>
<tartalom>
blabla </tartalom>
</cikk>
Az XML fájlok stíluslapjai (XSL) eltérhetnek a HTML kapcsán megismert CSS-től. Bővebben nem tárgyalom a témát, csak szemléltetésnek szántam. Az érdeklődőknek a W3C honlapot ajánlom.
Modern CSS
A jelen tartalom írásakor a CSS 3 még nem vált ajánlássá, mert munkafázis alatt áll. Egyes böngészők ugyan már támogatják bizonyos részeit, mégsem fogom részletesen bemutatni, csak egy általános koncepciót vázolok hozzá. A CSS 3 rengeteg grafikai újítást fog tartalmazni, mint átlátszóság, lekerekített szegélyek, átmenetek, árnyékok, tükröződés, és több 2D-s transzformáció támogatása. Ezeken kívül fontos újítás, hogy a betűtípus problémákra és gyakran használt szövegrendezésre (pl.: több hasábos szöveg) is megoldást fog nyújtani. Az alábbi oldalakon lévő újdonságokat alkalmazd bátran, de mindig csak úgy, hogy ezzel ne szenvedjenek hátrányt a régebbi böngészőkkel rendelkezők...
http://www.webragacs.hu/2010/05/modern-css3-1-resz-alapveto-jellemzok/
http://www.webragacs.hu/2010/06/modern-css3-2-resz-alapveto-technikak/
http://www.css3.info/preview/
http://www.w3.org/TR/css3-roadmap/
Hiteles CSS
Ismét a végére értél egy fejezetnek. Gratulálok! Azonban CSS fájljaidat se felejtsd el mentesíteni a hibáktól! A HTML-hez hasonlóan erre is találsz eszközt a weben: http://jigsaw.w3.org/css-validator !
Eddig még senki sem írt hozzászólást... Légy te az első!
Új hozzászólás írásához lépj be fiókodba vagy regisztrálj oldalunkon!